Beret w akcji Beret w akcji
977
BLOG

Adhortacja Apostolska "Evangelii Gaudium"

Beret w akcji Beret w akcji Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 40

Za inspirację dziękuję Krzysztofowi Wołodźko- Consolamentum i polecam Państwu znakomity tekst:

http://consolamentum.salon24.pl/562514,papiez-ponad-lewica-i-prawica#comment_8644661

Przebywający na Sardynii papież Franciszek odprawiając mszę dla 300 tysięcy ludzi zgromadzonych wokół katedry w Cagliari w ostrych słowach skrytykował współczesny system gospodarczy. Jak powiedział „Nie chcemy tego krzywdzącego globalnego systemu gospodarczego. W centrum zagadnień gospodarczych winni zgodnie z wolą Boga stać ludzie, nie pieniądz.” Zdaniem Ojca Świętego „Świat pogrążył się w bałwochwalczym kulcie bożka pieniądza.” Wcześniej papież spotkał się z górnikami którzy stracili pracę na skutek zamknięcia kopalń. Po spotkaniu powiedział „Widzę tu cierpienie, które osłabia i odziera z nadziei. Przepraszam za ostre słowa, ale tam gdzie nie ma pracy, nie ma godności.” Swoją improwizowaną przemowę Franciszek zakończył prosząc Boga by „dał nam pracę i nauczył nas walczyć o pracę.”

(na podst. Reuters. oprac. JS)

http://xportal.pl/?p=10478

 Te słowa Ojca Świętego  oraz opublikowana niedawno Adhortacja Apostolska wywołały na świecie ogromne poruszenie. W Polsce jakoś niezbyt głośno jest na ten temat. Katolicka Nauka Społeczna (KNS) jest w Polsce niemal nieznana, popadła w zapomnienie. A słowa przytoczone powyżej oraz Adhortacja to przecież kontynuacja tej nauki, którą Kościół głosi od dawna.

Przytoczę tylko punkt 53 Adhortacji (z tłumaczenia polskiego z oficjalnej strony Watykanu):

http://www.vatican.va/holy_father/francesco/apost_exhortations/documents/papa-francesco_esortazione-ap_20131124_evangelii-gaudium_pl.html

„Nie” dla ekonomii wykluczenia

53. Podobnie jak przykazanie «nie zabijaj» stawia jasną granicę, by chronić wartość życia ludzkiego, tak dzisiaj musimy powiedzieć «„nie” dla ekonomii wykluczenia i nierówności społecznej». Ta ekonomia zabija. Nie może tak być, że nie staje się wiadomością dnia fakt, iż z wyziębienia umiera starzec zmuszony, by żyć na ulicy, natomiast staje się nią spadek na giełdzie o dwa punkty. To jest wykluczenie. Nie można dłużej tolerować faktu, że wyrzuca się żywność,  podczas gdy są ludzie cierpiący głód. To jest nierówność społeczna. Dzisiaj wszystko poddane jest prawom rywalizacji i prawu silniejszego, gdzie możny pożera słabszego. W następstwie tej sytuacji wielkie masy ludności są wykluczone i marginalizowane: bez pracy, bez perspektyw, bez dróg wyjścia. Samego człowieka uważa się za dobro konsumpcyjne, które można użyć, a potem wyrzucić. Daliśmy początek kulturze «odrzucenia», którą wręcz się promuje. Nie chodzi już tylko o zjawisko wyzysku i ucisku, ale o coś nowego: przez wykluczenie zraniona jest w samej swej istocie przynależność do społeczeństwa, w którym człowiek żyje, ponieważ nie jesteśmy w nim nawet na samym dole, na peryferiach czy pozbawieni władzy, ale poza nim. Wykluczeni nie są «wyzyskiwani», ale są odrzuceni, są «niepotrzebnymi resztkami».

Ta Adhortacja skierowana jest  również do nas - wierzących chrześcijan, laikatu. Nie tylko do biskupów. Warto przeczytać cały tekst.

Zainspirowana tekstem @Consolamentum, porównałam na stronie Watykanu 7 wersji językowych (tłumaczenia) tego dokumentu. Ze zdziwieniem stwierdziłam, że 6 wersji: ang. niem. fr. wł. hiszp. port. to teksty ujednolicone. Różni się jedynie wersja polska. Brak w niej podtytułów z podanymi stronami (aktywne linki do podrozdziałów) i występuje skrócony tytuł dokumentu.

Gdyby ktoś chciał sam porównać, podaję link do strony Watykanu:

http://www.vatican.va/holy_father/francesco/apost_exhortation/index_en.htm

Tytuł dokumentu w 6 ujednoliconych wersjach językowych brzmi:

Adhortacja Apostolska

Evangelii Gaudium

Ojca Świętego

Papieża Franciszka

do biskupów

do księży i diakonów,

do osób  konsekrowanych

i do chrześcijańskiego (wierzącego w Chrystusa) laikatu

o głoszeniu Ewangelii

w dzisiejszym świecie

 

Tytuł wersji polskiej brzmi:

Ojciec Święty

Franciszek

Adhortacja  Apostolska

Evangelii Gaudium

o głoszeniu Ewangelii

w dzisiejszym świecie

 

Myślę, że warto przeczytać cały tekst również w innych wersjach językowych.

Lubię ludzi - wierzących, ateistów, prawicę, lewicę i centrum, Niemców, Rosjan i Żydów.Nie lubię, gdy ludzie gardzą ludźmi. Marzy mi się tygodnik "Polityka inaczej".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo