Beret w akcji Beret w akcji
2445
BLOG

Wielki sukces czy propaganda sukcesu?

Beret w akcji Beret w akcji Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 244

Polska została wybrana do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019 jako jeden z pięciu niestałych członków. Za kandydaturą Warszawy zagłosowało 190 krajów, żaden nie był przeciwny, dwa państwa się wstrzymały od poparcia.

http://www.salon24.pl/newsroom/783023,wielki-sukces-polski-wejdziemy-do-rady-bezpieczenstwa-onz


W artykule czytamy dalej:

- Bardzo dziękuję ministrowi Witoldowi Waszczykowskiemu, premier Beacie Szydło, polska dyplomacja spisała się na medal - podsumował na konferencji prasowej Andrzej Duda. - 190 głosów pokazuje, że Polska liczy się na arenie międzynarodowej, jest szanowana, to pokazuje skuteczność naszej polityki międzynarodowej. Będziemy aktywnie działali w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i pięknie podkreślimy stulecie naszej niepodległości - podsumował prezydent.


- Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem. Kolejny krok w dobrym kierunku - napisała na Twitterze premier Beata Szydło.


O wielkim sukcesie Polski na arenie międzynarodowej przekonany jest również minister Witold Waszczykowski. - To duże zwycięstwo polskiej dyplomacji i ważny sukces w naszej polityce zagranicznej - oświadczył. -Zaczynamy działać globalnie, nie boimy się poważnych wyzwań - dodał szef MSZ.


Historyczny sukces, Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem, zaczynamy działać globalnie...


Przyjrzyjmy się faktom.


1. Polska już 5 razy była wybierana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, z tego 4 razy za PRL ( raz w okresie stanu wojennego); sprawowała tę funkcję łącznie przez 9 lat. Obecny wybór to szósty z kolei.


2. Wyboru dokonuje się wg klucza regionalnego - zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Polska (po wycofaniu się Bułgarii w grudniu 2016r.)  była jedynym kandydatem z Europy Wschodniej i miejsce miała zagwarantowane.


3. Wraz z Polską wybrane zostały:

- Wybrzeże Kości Słoniowej - 189 głosów

- Gwinea Równikowa - 185 głosów

- Kuwejt - 188 głosów

- Peru - 186 głosów

Wynik Polski (190 głosów) jest istotnie najlepszy.


4. Kandydatura Polski została zgłoszona w 2009r.  przez ministra Radosława Sikorskiego i od tego czasu trwały zabiegi dyplomatyczne w związku z promocją tej kandydatury, choćby wystąpienie Prezydenta Komorowskiego na 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, gdzie powiedział on m.in.:


"Polska staje się państwem, które w coraz większej mierze bierze na siebie odpowiedzialność za współpracę rozwojową, pomoc humanitarną i ochronę klimatu. Chcielibyśmy dzielić się naszym doświadczeniem i naszymi pomysłami jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-2019.


Opowiadamy się przy tym za taką reformą tego organu NZ, która zwiększy jego reprezentatywność przy jednoczesnym wzmocnieniu jego skuteczności. Dotyczy to w szczególności powiązania obowiązków Rady Bezpieczeństwa w sytuacjach, które mieszczą się w przyjętej przez naszą społeczność w 2005 roku zasadzie odpowiedzialności za ochronę."

http://wyborcza.pl/1,76842,16706848,Komorowski_w_ONZ__Pol_roku_temu_zadano_cios_naszej.html?disableRedirects=true


5. 16. września 2016r. rząd PiS zainaugurował oficjalnie kampanię promocji członkostwa Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019 pod hasłem "Solidarność - Odpowiedzialność - Zaangażowanie".


http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/organizacje_miedzynarodowe/organizacja_narodow_zjednoczonych/inauguracja_kampanii_czlonkostwa_polski_do_rady_bezpieczenstwa_onz_na_lata_2018_


6. Polska dyplomacja pod kierunkiem ministra Waszczykowskiego podjęła szereg aktywności, choćby:


a) "Polska delegacja na konferencji COP22, pod przewodnictwem Pawła Sałka, wiceministra środowiska, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej, odbyła spotkania z delegacjami Wysp Zielonego Przylądka oraz Antigui i Barbudy. Celem tych spotkań była promocja kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019.

 

Podczas rozmów wiceminister Paweł Sałek podkreślił, że Polsce zależy na aktywnym kształtowaniu porządku międzynarodowego. Wręczył przedstawicielom delegacji tych państw „Pro memoria”, folder informujący o kandydaturze Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019.

 

Wiceminister przypomniał także hasło kampanii promującej członkostwo Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019, jakim jest: „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie”. Podkreślił, że realizacja tych haseł wpisuje się także w politykę ekologiczną naszego kraju."

https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/promocja-kandydatury-polski-do-rady-bezpieczenstwa-onz/

 

b) "Według źródeł PAP niezależnie do MSZ w Warszawie w kampanię zaangażowało się mocno Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku, a także placówki dyplomatyczne na całym świecie. W czasie kampanii wyborczej Polska nawiązała też relacje z tymi nielicznymi krajami członkami ONZ, z którymi jeszcze nie miała stosunków dyplomatycznych.

https://gosc.pl/doc/3937699.Polska-niestalym-czlonkiem-Rady-Bezpieczenstwa-ONZ


c) "MSZ informuje:

 

Minister Witold Waszczykowski spotkał się dziś w Warszawie z szefami misji akredytowanych w Polsce w celu promowania kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych na kadencję 2018-2019.

 

Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nie jest dla nas celem samym w sobie. Jeśli Polska zostanie wybrana, dwuletnie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa wykorzystamy jako instrument służący wzmocnieniu wkładu Polski w utrzymanie pokoju na świecie i poprawę bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział minister Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu. W spotkaniu udział wzięli dyplomaci z ponad 80 państw"

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/65690,36,msz-promowanie-kandydatury-polski-do-rady-bezpieczenstwa-narodow-zjednoczonych-(komunikat)



d) „We wrześniu ubiegłego roku na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych wezwałem do tworzenia świata opartego na „sile prawa, nie zaś na „prawie siły” – przypominał Duda. „Słowa te będą nam przyświecać w działaniach na forum całej ONZ, jak również Rady Bezpieczeństwa, jeśli zostaniemy do niej wybrani” – dodał.

 

Duda oświadczył, że nieprzypadkowo hasłem polskiej kampanii do Rady Bezpieczeństwa ONZ są słowa: „Solidarność – Odpowiedzialność – Zaangażowanie”. „To wartości, które chcemy promować i wnieść również do prac samej Rady Bezpieczeństwa” – zapewnił. „Towarzyszy nam przeświadczenie, że tylko poprzez solidarną odpowiedzialność i harmonijną współpracę wszystkich państw będziemy w stanie zapewnić przyszłym pokoleniom zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i pokój” – podkreślił prezydent.


http://wolnosc24.pl/2017/05/09/prezydent-duda-podczas-forum-unii-afrykanskiej-tlumaczy-dlaczego-nie-mielismy-koloni-w-afryce-zobacz-co-jest-tego-przyczyna/


e) 9.05.2017, Addis Abeba (PAP) - Polska jako niestały członek RB ONZ uważnie słuchałaby głosów wszystkich partnerów - zadeklarował we wtorek prezydent Andrzej Duda na forum Unii Afrykańskiej (UA) w Addis Abebie. Zapewnił, że Polska chce inwestować w Afryce.

 

Duda, który od niedzieli przebywa z wizytą w Etiopii, we wtorek wystąpił na forum Unii Afrykańskiej w etiopskiej stolicy, która jest też siedzibą tej regionalnej organizacji.

 

Prezydent zapewnił przedstawicieli państw UA, że mają oni "sojuszników i przyjaciół poza Afryką". "Jednym z nich jest mój kraj, Rzeczpospolita Polska" - zadeklarował.

Duda zaznaczył, że Polska dostrzega potencjał kontynentu afrykańskiego. "Jesteśmy od lat obecni w wielu krajach, jak choćby w Angoli, Etiopii, Kenii, Nigerii, Republice Południowej Afryki" - przypomniał. Jak mówił, Polska rozwija swoją aktywność na kontynencie afrykańskim, czego przykładem jest m.in. ubiegłoroczne otwarcie placówki w Senegalu.

 

"Obecnie odnawiamy naszą obecność dyplomatyczną w Tanzanii. Rozwijamy kontakty polityczne, czego dowodem jest nasza regularna obecność na szczytach Unii Afrykańskiej" - dodał.

Podkreślił, że występuje na forum UA jako prezydent kraju kandydującego na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. "Chcę państwa zapewnić, że Polska jako członek tego organu uważnie słuchałaby głosów wszystkich partnerów wierzących - tak jak my - w fundamentalne znaczenie zasad zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych dla zachowania pokoju i bezpieczeństwa" - dodał prezydent. "Polska chce wysłuchiwać i rozumieć głosy i stanowiska państw afrykańskich, członków Unii Afrykańskiej" - zaznaczył.

https://stooq.com/n/?f=1176382&c=3&p=0


Podsumowanie.

Wśród wielu głosów euforii na S24 pojawiły się również i takie, że wielkim sukcesem dyplomacji ministra Waszczykowskiego jest może nie tyle sam wybór Polski, który był właściwie zagwarantowany, co imponująca liczba głosów: 190 : 0 przy 2 wstrzymujących się.  Ma to świadczyć o rosnącym znaczeniu i prestiżu Polski na świecie, o historycznym sukcesie i nowym otwarciu.


Tak, to prawda. Dzięki zabiegom dyplomatycznym rządu PiSu wynik Polski jest najlepszy spośród kandydatów. Przypomnę liczbę otrzymanych głosów:

Polska - 190

Wybrzeże Kości Słoniowej - 189

Kuwejt - 188

Peru - 186

Gwinea Równikowa - 185.



Lubię ludzi - wierzących, ateistów, prawicę, lewicę i centrum, Niemców, Rosjan i Żydów.Nie lubię, gdy ludzie gardzą ludźmi. Marzy mi się tygodnik "Polityka inaczej".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka